Нещодавно у Житомирі відбулася виставка українського письменника Мартина Якуба, який представив світлини діячів “ Розстріляного відродження ”, створені штучним інтелектом.

Виставка Мартина Якуба ”Живі “розстріляні ” розміщена у Житомирському обласному літературному музеї. Представлено 15 портретів українських письменників. Всі вони належать до літературно-мистецького покоління 1920-30- х років та знищені радянським режимом.

Гарні , талановиті…..вбиті.

18 березня день народження Марка Вороного, українського поета з когорти “Розстріляного відродження”. На жаль, його портрету не представлено на виставці.

Внук М. Вербицького, автора нашого гімну; син поета Миколи Вороного; похресник М. Коцюбинського. Марко почав писати у 14років. Спонукали його до цього страшні події : різня під Крутами, грабунки й нищення “гнилої інтелігенції ”. Порубали на куски їх дядька Григорія Вербицького. Біля садиби Вербицьких п’яні патрульні закололи штиками гімназистку Тому Мещерецьку…

Господи, в день твого гніву неспинного
мужність і віру в кнебеснеє,
в шепоті саду звіриного
Ісусове Хрестовоскреснеє.
О, пам’ятаю, розкинувши косами, вона під рукою ворожою.
її сніговими покосами…
расі звірячій загрожую!
Господи, дай мені сили помститися душу – за синєокую!
Боже, не можу молитися —
Кров, її кров – борозною глибокою…

Дай мені
дай чути Царство

Впала Вкрито Я усій
За її Господи

19 березня 1935року, за блюзнірською звичкою енкеведистів “приходити” за людиною в її особисте свято – Марка Вороного в день його народження заарештували . Це була справа «українських націоналістів», що за нею проходили М. Зеров, А. Лебідь та інші відомі люди. Військовий трибунал Київського військового округу на своєму закритому судовому засіданні у лютому 1936р. засудив Вороного Марка Миколайовича до 8 років таборів. Відбував строк у Кемі, потім – на Соловках.
Останній лист — на вимогу табірного начальства, російською — був адресований мамі 1937-го. Написав : “Я тебе дуже люблю, тому що мама — єдина людина в нашому житті , а всі інші для нас лише люди..” .
9 жовтня 1937 р. «Особлива трійка» УНКВС у Ленінградській області засудила Вороного М.М. до розстрілу. Всього до розстрілу було засуджено 1825 в’язнів Соловецького виправно-трудового табору. Переважно – українців. Серед них – митці, письменники, діячі культури: М.Зеров, Л.Курбас, М.Куліш, А.Крушельницький, В.Підмогильний, О.Волох, П.Филипович Їх було обвинувачено в тому, що: «…залишаючись на попередніх контрреволюційних позиціях, продовжуючи контрреволюційну шпигунську терористичну діяльність, вони створили контрреволюційну організацію».
Наприкінці січня 1958р. М.М.Вороний був реабілітований, справу припинено за відсутністю складу злочину.

Людмила Пузовикова