Адреса
13613, Житомирська область, Ружинський район, с. Верхівня, вул. Миру, 20
E-mail
tehnikumv@i.ua
Телефон:
04138-9-56-45

Верхівнянська філія Житомирського агротехнічного коледжу

PDF Положення про Верхівнянську філію Житомирського агротехнічного фахового коледжу 3.35 MB PDF Наказ про перейменування філії 310.88 KB

Філія знаходиться  в селі Верхівня Ружинського району Житомирської області. На території пам’ятки садово-паркового мистецтва другої половини 18 століття. Сам коледж розташований в приміщені маєтку Ганських,  де в свій час перебував видатний письменник Оноре де Бальзак. Також, в приміщені розташовано Літературно-меморіальний музей Оноре де Бальзака.

Верхівнянський агротехнічний коледж має свою, цікаву та захопливу історію. У 1922 році в колишньому маєтку Ганських була заснована агрошкола. Через рік вона стала філіалом Київського сільськогосподарського інституту. Майбутні агрономи та їхні викладачі проживали в кімнатах на другому поверсі, а на першому навчалися. Нині тут сільськогосподарський коледж. За час свого існування він дав народному господарству понад чотири тисячі фахівців-аграрників. Але не про це, зараз ми поговоримо про те що було до коледжу…

Маєток Ганських — пам’ятка історії, архітектури та садово-паркової культури кінця 18 — початку 19 столітть. Розташований в селі Верхівня Ружинського району Житомирської області. Занесений до реєстру національних святинь України.

Верхівнянський парк — пам’ятка садово-паркового мистецтва другої половини 18 століття розташована в селі Верхівня Ружинського району Житомирської області. Стаус парк отримав згідно з постановою № 22 Колегії державного комітету Ради Міністрів УРСР з охорони природи від 26 липня 1972 року. Площа — 33,75 га. Має історичне значення як місце, де з 1847 по 1850 рік в маєтку Ганських проживав Оноре де Бальзак.

Парк заснований протягом 1780—1790 років Яном Ганським. Видовий склад дерев в основному з місцевих порід. Тут насаджені дуби, ясени, липи, тополі, яким по півтора сотні, а то й більше років.

У наш час на території парку розташована Верхівнянська філія Житомирського агротехнічного коледжу.

Що було до:

Протягом 1780—1790 років графом Яном Ганським на території сучасного маєтку був заснований парк. Потім у 1800 році збудований в ампірному стилі палац, виразною ознакою якого було повернення до античого мистецтва. Закінчував будівництво вже син Яна — Вацлав Ганський, якому верхівнянські землі перейшли у спадок від батька. Маєток збудований майстрами, що були запрошені з Поділля та Волині. Керували будівництвом відомі на той час архітектори. Будівельні матеріали завозились з багатьох країн.

Гостей Ганські приймали в розкішному залі палацу з барельєфами на міфологічні теми стародавніх Риму і Греції. На балконі грав оркестр з музикантів-кріпосних. Із залу був вихід в їдальню. На першому поверсі знаходилися кімнати для відпочинку. Коли бали закінчувалися далеко за північ, тут можна було заночувати.

Поруч з палацом споруджені два флігелі, що з’єднувалися з палацом підземними ходами. В одному була кухня, звідки носили їжу панам через підземний хід. В іншому флігелі містилася столярна майстерня, а також жив управитель, брат Вацлава Ганського — Карл. Також на території маєтку був будинок в якому колись жили сімейний лікар, ветеринар, садівник, агроном.

У 1810 році неподалік палацу споруджено каплицю (усипальницю) Ганських. Колись каплиця була двоповерховою, але після Жовтневого перевороту 1917 року та громадянської війни лишився тільки один поверх.

Після одруження у 1819 році з Евеліною Ржевуцькою Вацлав Ганський подарував їй селище Верхівню з маєтком. В 1847 році, вже до вдови Ганської, до маєтку переїхав її коханець (з 1850 року чоловік) — Оноре де Бальзак, де він написав п’єсу «Мачуха», працював над «Депутатом від Арсі», «Мадмуазель де Віссар або Франція за часів Конституції», «Дрібними буржуа», «Жінкою-письменницею».

Останнім господарем Верхівні був брат Евеліни Адам Ржевуський. Саме йому її донька, збіднівши, продала свій спадок.

Початок коледжу:

У 1922 році в колишньому маєтку Ганських була заснована агрошкола. Через рік вона стала філіалом Київського сільськогосподарського інституту. Майбутні агрономи та їхні викладачі проживали в кімнатах на другому поверсі, а на першому навчалися. Нині тут сільськогосподарський коледж. За час свого існування він дав народному господарству понад чотири тисячі фахівців-аграрників.

В 1959 році з нагоди 160-річчя від дня народження Оноре де Бальзака в приміщенні тодішнього сільськогосподарського технікуму було відкрито кімнату-музей письменника, яка на громадських засадах діяла до 1995 року. Тридцять років по тому відбувається реставрація палацу, а у 1995 році завдяки ініціативі колективу технікуму було обладнано три меморіальні кімнати, які й стали Верхівнянським літературно-меморіальним музеєм Оноре де Бальзака.

На даний момент, Верхівнянська філія Житомирського агротехнічного коледжу, готує провідних спеціалістів за спеціальністю “Агрономія”. Є денна та заочна форми навчання. Види навчання як державні так і по контракту. Директор філії: Дмитренко Олексій Олексійович. Заступник диретора з навчально-виховної роботи: Вовк Антоніна Миколаївна.