Саме під таким гаслом цього року в Україні проходить День Гідності та Свободи. Гідність та Свобода – це філософські поняття, а філософія, як відомо, у кожного своя. У нас, українців, не дивлячись на столітні намагання її спотворити і перевести на чийсь лад, вона залишилась первинною: з особливою любов’ю і шаною до рідної землі (так званий «антеїзм») та емоційним, душевним сприйняттям того, що відбувається довкола («кордоцентризм»). Тому декому, хто навіть уявлення не має про поняття Гідності та Свободи, хто споконвіку перебував у рабській залежності від спотвореного абсолютизмом влади монархізму, не зрозуміти вільного єства українців. А нерозуміння веде до ворожого ставлення і в кінцевому випадку, якщо воно підігрівається імперськими замашками неадекватних, ображених долею, маразматично-неповноцінних осіб, – до 24 лютого 2022 р.

Україна – це територія гідності та свободи. Так склалось історично, ще до її незалежності. З 1991 року боротьба за ідеали продовжилась: коли український народ намагалися повернути в часи рабовласницького ладу, він повставав. Проти намагання встановити недолугу напівтиранію відбувся Майдан 2004 року, і Революція Гідності 2013 року. Нажаль, остання із зазначених подій не обійшлась без кровопролиття… З того часу і до сьогодні на території нашої держави немає спокою: окупація Криму, АТО, ООС і, врешті, повномасштабне вторгнення рашистів… Але ми вистояли на Майдані, згуртувалися під час військових дій з 2014 року і, гідно прийнявши новий виклик 24 лютого 2022 р., крокуємо до омріяної Перемоги!

13 листопада 2014 року  Президент України підписав указ про відзначення щорічно 21 листопада Дня Гідності та Свободи.

Минуло 8 років із того моменту, як загинули вони – герої, яких народила революція Майдану. Чим була революція для кожного з нас? В першу чергу, Майдан став випробуванням на цінність особистості людини, виміром людяності та гідності, її європейського демократичного характеру.

Давайте згадаємо хронологію подій тих часів:

21 листопада. Півтори тисячі людей вийшли на головний майдан країни в знак протесту проти того, що проросійський президент Віктор Янукович відмовився підписувати документ, до якого держава йшла роками: угоду про асоційоване членство України в Європейському Союзі. Початок Революції Гідності.

24 листопада. Велика хода та мітинг на Майдані Незалежності, які зібрали більше ніж 100 тисяч прихильників євроінтеграції. Перші сутички із поліцією.

30 листопада. Начальник ГУМВС України в Києві Валерій Коряк віддав безпосередній наказ про застосування сили у розгоні Євромайдану.

1 грудня. Півмільйонне Всеукраїнське народне віче на Майдані Незалежності. Захоплення КМДА і Будинку профспілок. Розпочався штурм біля будівлі Адміністрації Президента – група молодих людей закидала працівників міліції бруківкою і фаєрами.

8 грудня. На Майдані зібралося близько мільйона осіб. Того ж дня в Києві повалили пам’ятник Леніну – по всій Україні почався «ленінопад».

9 грудня. З настанням темряви внутрішні війська та спецпризначенці розпочали атаки на блокпости та барикади Євромайдану. В ніч на 11 грудня силовики здійснили спробу штурму Євромайдану.

15 грудня. День гідності. Євромайдан прийняв резолюцію, яка забороняє Януковичу підписувати угоду про вступ України в Митний союз. Протестувальники висунули вимогу звільнити всіх політв’язнів.

22 грудня. Ухвалено резолюцію про створення загальнонаціональної організації Всеукраїнське об’єднання «Майдан».

16 січня. У Верховній Раді з порушеннями прийняли десять законів, направлених на звуження конституційних прав і свобод громадян.

19 січня. Зібралось кілька десятків тисяч мітингувальників, поступово мирна акція переросла в жорстке протистояння з поліцією та внутрішніми військами. Сутички між мітингувальниками та «Беркутом»: поранення отримали близько 100 мітингувальників.

22 січня. Смерть Сергія Нігояна та Михайла Жизневського. Захоплення державних адміністрацій в областях України.

28 січня. Рада скасувала закони 16 січня, уряд Азарова йде у відставку. 29 січня ухвалили законопроект щодо амністії учасників акцій протесту.

15 лютого. Учасники акцій протесту на Майдані Незалежності розпочали процедуру звільнення Київської міської державної адміністрації.

19 лютого. Підпал Будинку профспілок. Силовиками з вогнепальної зброї було вбито більше 20 осіб. Запеклі сутички в центрі Києва. Проведення антитерористичної операції на Майдані Незалежності.

20 лютого. Протестувальники у Києві перейшли у наступ, на дахах готелів розташувались снайпери, що відкрили прицільний вогонь по протестувальниках на ураження, число загиблих досягло 35 осіб, а надвечір 60. Верховна Рада прийняла постанову «Про засудження застосування насильства, яке призвело до загибелі мирних громадян України».

21 лютого. Лідери опозиції підписали з Януковичем угоду, але Євромайдан не визнав її та вирішив йти до кінця. Ніч з 21 на 22 лютого – втеча Януковича.

22 лютого. Кінець режиму Януковича: Верховна Рада України 328-ма голосами народних депутатів підтримала Постанову про усунення Віктора Януковича з посади Президента України.

Таким чином, не рішенням політиків, а народу, вкотре було захищено те, до чого крокували українці століттями і що здобули із незалежністю – ВОЛЮ. Ціна за неї величезна. Ціну за неї продовжуємо сплачувати і нині мільйонами вимушено переміщених осіб, тисячами убитих і поранених, але НЕСКОРЕНИХ, ГІДНИХ нащадків боротьби пращурів і ВІЛЬНИХ на своїй землі будувати краще майбутнє для прийдешніх поколінь. Ми вистояли тоді – вистоїмо і зараз, показавши усьому світу, що значить справжня демократія і на що готові українці, аби її захистити! Слава Україні! Кожному Українцю! Шана і пам’ять героям! Ми вистоїмо! Ми переможемо!

PDF 21 листопада - День Гідності та Свободи 689.55 KB

Кафедра гуманітарних та суспільних дисциплін.